- Sytuacja na Śląsku została ustabilizowana. Ogniska zakażeń w kopalniach zostały opanowane – poinformował w piątek, 19 marca, w czasie briefingu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także minister zdrowia Łukasz Szumowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Mamy bardzo wyraźny spadek liczby osób zarażonych na Śląsku. Wczoraj i dzisiaj było to poniżej 100 przypadków. Jest to trend, który będzie się utrzymywał. Ta liczba osób zakażonych nie odbiega do liczby zakażeń w innych dużych województwach – powiedział wicepremier.

Dodał, że ogniska zakażeń w kopalniach zostały opanowane i zakłady wydobywcze po trzytygodniowym okresie ograniczenia wydobycia będą mogły wrócić do pracy.

- Dla nas bezpieczeństwo górników i ich rodzin to rzecz najważniejsza. Trudne decyzje, które podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach, przyniosły swoje efekty – stwierdził.

Szef resortu aktywów państwowych zapewnił także, że z racji liczby przeprowadzonych testów Śląsk jest teraz najbezpieczniejszym miejscem w Polsce.

- Przeprowadziliśmy tam najwięcej badań. Żaden region nie został tak kompleksowo przebadany. Nie ma żadnych powodów, by mówić o jakimkolwiek zagrożeniu ze strony Ślązaków – stwierdził.

Podał, że na Śląsku wykonano ponad 220 tys. testów, z czego 90 tys. badań wykonano górnikom, a jeśli doliczy się do tego jeszcze ich rodziny, to liczba przeprowadzonych testów to ponad 100 tys.

źródło: nettg.pl, autor: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056