sasin maseczka MDJak zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, program restrukturyzacji górnictwa węglowego, nad którym pracuje kierowany przez niego resort, ma zostać zaprezentowany do końca czerwca. - Bardzo intensywnie pracujemy, w porozumieniu z szefami spółek górniczych, nad przyjęciem rozwiązań organizacyjnych i prawnych, do tego żeby rzeczywiście polepszyć sytuację ekonomiczną polskiego górnictwa węglowego - powiedział Sasin.

Podczas wtorkowego (12 maja) briefingu prasowego wicepremier zaznaczył, że pandemia koronawirusa mocno uderzyła górnictwo węglowe.

- Epidemia, a co za tym idzie pewne zastopowanie gospodarki spowodowało również bardzo istotne zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel, w ślad za zmniejszeniem się zapotrzebowania na energię. To oczywiście pogłębiło problemy w spółkach górniczych szczególnie w Polskiej Grupie Górniczej i w Tauronie Wydobycie. Dlatego zarządy tych spółek w porozumieniu z radami nadzorczymi i Ministerstwem Aktywów Państwowych zaproponowały programy oszczędnościowe, które sprowadzały się do ograniczenia czasu pracy, a co za tym idzie również wynagrodzenia o 20 proc. Jak pewnie państwo wiecie, partnerzy społeczni w spółce Tauron Wydobycie przyjęli tę ofertę na okres trzech miesięcy, jeśli chodzi o PGG na miesiąc. To spowoduje, że te dwie spółki będą mogły skorzystać ze wsparcia finansowego przewidzianego w ustawach antykryzysowych - powiedział Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych potwierdził również, że w kierowanym przez niego resorcie trwają plany nad programem restrukturyzacji całej branży węglowej.

- W tej chwili bardzo intensywnie pracujemy nad całościowym projektem, jeśli chodzi o restrukturyzację górnictwa, nie tylko poszczególnych spółek, nie tylko PGG. Jeśli chodzi o PGG, to jak wynika z porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem, w najbliższym czasie zostanie przedstawiony cały program działań przez zarząd PGG, który ma nakreślić plan funkcjonowania tej spółki aż do końca tego roku. Niezależnie od tego MAP przygotowuje program całościowy dla całego sektora górnictwa węglowego. Ten program będzie mógł zostać zaprezentowany do końca czerwca - zapowiedział wicepremier.

- Bardzo intensywnie pracujemy, w porozumieniu z szefami spółek górniczych, nad przyjęciem rozwiązań organizacyjnych i prawnych, do tego żeby rzeczywiście polepszyć sytuację ekonomiczną polskiego górnictwa węglowego. Te prace są dalece zaawansowane, one się toczyły przez wiele ostatnich tygodni. W perspektywie kilku tygodni będziemy gotowi do tego, żeby taki całościowy program wraz z rozwiązaniami legislacyjnymi i bardzo dokładnymi wyliczeniami finansowymi przedstawić - dodał.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056