Podczas czwartkowego spotkania związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawiły zarządowi swoją propozycję dotyczącą programu antykryzysowego. Jutro strona społeczna ma się w tej sprawie ponownie spotkać z przedstawicielami zarządu spółki. Obydwie strony mają nadzieję, że w piątek uda się wreszcie podpisać porozumienie.

W czwartek (7 maja) związkowcy najpierw spotkali się we własnym gronie, żeby uzgodnić kolejne stanowisko dotyczące programu antykryzysowego zaproponowanego przez zarząd. Kierownictwo spółki chce na okres trzech miesięcy o 20 proc. zmniejszyć pensje i czas pracy górników. Początkowo związkowcy ustalili, że są w stanie zaakceptować takie rozwiązanie pod warunkiem, że rząd i zarząd przedstawią program naprawczy spółki, który da gawarnacje jej funkjconowania w dłuższym okresie czasu. Termin, kiedy taki program miał zostać ujawniony minął w poniedziałek, 4 maja.

W efekcie strona społeczna zapowiedziała, że przedstawi nowe stanowisko w tej sprawie. Początkowo miało ono być znane we wtorek, ale związkowcy zastrzegli, że potrzebują więcej czasu. Po dzisiejszym spotkaniu związkowcy spotkali się następnie z zarządem PGG.

- Sytuacja stała się patowa i musimy z tego wyjść. Podczas spotkania przedstawiliśmy zarządowi nową propozycję, ale na razie nie będziemy informować o szczegółach - zastrzegł Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Wg naszych informacji związkowcy chcą, aby obniżenie płac i wymiaru czasu pracy zostało wprowadzone na początek na miesiąc. Po tym okresie strony miałby ocenić jak sprawdza się takie rozwiązanie. To dawałoby również więcej czasu na przygotowania programu naprawczego dla PGG i całej branży, na którego przedstawienie czeka strona związkowa  - taki program miałby zgodnie z oczekiwaniami związków zostać przedstawiony na początku czerwca. Strona społeczna chce również, żeby od czerwca częściowo przywrócone zostały roboty przygotowawcze i inwestycyjne w kopalniach.

Spotkanie pomiędzy zarządem PGG i związkowcami ma się rozpocząć w piątek (8 maja) o godz. 9 w katowickiej siedzibie spółki.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056