- Polska Grupa Górnicza musi wdrożyć pakiet działań osłonowych, aby walczyć ze skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19 – mówi prezes PGG Tomasz Rogala. Menedżer stwierdza, że spółka ma szanse pozyskać 240 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej. Dodaje, że najbliższe trzy miesiące, to czas działań elastycznych, które mają umożliwić firmie przetrwać ten najtrudniejszy okres.

- Mniejsza produkcja energii elektrycznej z węgla, którą obecnie obserwujemy, to również mniejsze zapotrzebowanie na paliwo węglowe. Obecny bardzo wysoki stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach stwarza realne ryzyko, że utrzymanie tak wysokiego poziomu produkcji, doprowadzi do niekontrolowanego zatrzymywania pracy poszczególnych kopalń – wyjaśnia prezes Rogala.

Jego zdaniem w tej sytuacji uzasadnione jest ograniczenie produkcji, przynajmniej na okres najbliższych trzech miesięcy i dostosowanie jej poziomu do zapotrzebowania rynku. Ponadto stwierdza, że PGG musi przeprowadzić szereg wewnętrznych działań związanych ze zmianą kontraktów na dostawy m.in. usług, maszyn i urządzeń.

- Musimy to zrobić, by dostosować poziom kosztów do poziomu przychodów – stwierdza prezes.

- Polska Grupa Górnicza powinna wykorzystać również narzędzia, które są zawarte w tzw. tarczy antykryzysowej. W przypadku PGG to możliwość pozyskania 240 mln zł. To jest ogromna kwota, o którą spółka powinna zawnioskować. Te najbliższe trzy miesiące to czas działań zachowawczych. To czas działań elastycznych, które mają umożliwić przetrwanie przedsiębiorstwu przez ten najtrudniejszy dla nas okres. PGG na chwilę obecną jest jednym z setek tysięcy przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Spółka - pomimo tego, że jest duża - musi być elastyczna, bo tylko elastyczne przedsiębiorstwa są w stanie przerwać ten kryzys – uważa menedżer.

źródło: nettg.pl, autor: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056