Z początkiem kwietnia w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Pracuję bezpiecznie”. Nad jego przebiegiem czuwa Biuro BHP i Szkoleń PGG, które przygotowało już pierwszy zestaw 800 pytań. Ich liczba będzie stopniowo wzrastać w czasie eliminacji internetowych, które będą odbywać się od kwietnia do września na platformie dostępnej z poziomu portalu pracownika. Na listopad zaplanowane są półfinał i finał konkursu. To wtedy dowiemy się, kto zdobędzie tytuł mistrza bhp i czek na 10 tys. zł.

Organizatorzy konkursu, co roku starają się wprowadzać pewne nowości. Takiej nie zabraknie także w tym roku.

- W poprzedniej edycji, aby rozwiązać test, którego wynik będzie liczony do miesięcznej klasyfikacji, trzeba było zmierzyć się z pięcioma arkuszami przygotowującymi. W tym roku tę liczbę zwiększyliśmy do 10. Będziemy chcieli też - podobnie jak w poprzedniej edycji - nagradzać pracowników, którzy na przestrzeni miesiąca rozwiążą największą liczbę testów przygotowujących - mówi dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG Grzegorz Ochman, który dodaje, że nowe pytania będą oczywiście obejmować zmiany w przepisach, a ponadto będą dotyczyć procedur wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa.

Konkurs już wystartował i jest promowany wśród załóg zakładów należących do PGG, choćby poprzez plakaty. Ta akcja promocyjna przynosi efekty, bo już na początku miesiąca swój udział zgłosiło ponad 600 osób. Dyrektor Ochman wyjaśnia, dlaczego warto wziąć udział w „Pracuję bezpiecznie”.

- Na platformie internetowej konkursu zostało zamieszczonych wiele ciekawych pytań oraz zadań z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich różnorodność będzie wymagała od pracowników znajomości przepisów, zasad i procedur BHP. Jednak systematyczne rozwiązywanie testów umożliwi im zdobycie i ugruntowanie wiedzy, której posiadanie może w pewnych sytuacjach zdecydować o zdrowiu, a nawet życiu górnika. Podkreślić należy, że w tej trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza w kopalniach i zakładach, ma szczególne znaczenie - stwierdza dyrektor Działu BHP i Szkoleń w PGG.

Warto podkreślić, że dzięki technologii informatycznej w konkursie można uczestniczyć bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy włączyć komputer, skorzystać ze smartfona lub tabletu i przystąpić do rywalizacji.

- Poprzez zdalne uczestnictwo można ponadto przybliżyć pracę zawodową swojej rodzinie. Wspólna edukacja może stać się świetną zabawą, która przyniesie wymierne korzyści – wskazuje dyrektor Ochman.

Półfinał i finał konkursu zaplanowano na listopad. Gospodarzem półfinału będzie kopalnia Bolesław Śmiały, a finału kopalnia Ruda. To właśnie z niej pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Damian Starowicz.

W ostatniej edycji konkursu "Pracuję bezpiecznie" udział wzięło 4,5 tys. pracowników. Edycja ta przyniosła także wyjątkowy rekord. W przeciągu sześciu miesięcy pracownicy PGG próbowali rozwiązać blisko 6,5 mln pytań! Rok wcześniej w czasie eliminacji rezultat ten wyniósł 2,8 mln. Zdecydowaną większość stanowiły logowania spoza sieci PGG, a wykorzystanie urządzeń mobilnych do rozwiązywania testów wzrosło o 20 proc. w stosunku do roku 2018.

źródło: nettg.pl, autor i fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056