Sztab Protestacyjno-Strajkowy w środę, 5 lutego, zdecydował, jak będzie wyglądał protest w Polskiej Grupie Górniczej. Protest rozpocznie się od 2-godzinnego strajku ostrzegawczego, który zaplanowano na poniedziałek, 17 lutego. Głównym powodem zaostrzającej się sytuacji w największej spółce węglowej jest kwestia podwyżek płac.

„W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej SA, Sztab Protestacyjno-Strajkowy Polskiej Grupy Górniczej SA w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił następujący harmonogram działań: 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej SA, 25 lutego zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach Polskiej Grupy Górniczej SA, 28 lutego odbędzie się manifestacja w Warszawie” - można przeczytać w środowym komunikacie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego.

Głównym powodem zaostrzającej się sytuacji w największej spółce węglowej jest kwestia podwyżek wynagrodzeń oraz wypłaty wyższych nagród rocznych za miniony rok. Związki zawodowe przez cały czas podtrzymywały postulat podwyżek o 12 proc., choć nieoficjalnie przedstawiciele strony społecznej przyznawali, że to jedynie propozycja wyjściowa w oczekiwaniu na ofertę spółki. W odpowiedzi zarząd PGG zaoferował, że na wzrost płac spółka może przeznaczyć dodatkowe 100 mln zł. Postawił jednak warunek, że będzie to możliwe jedynie wtedy, jeśli w tym roku spółka wypracuje co najmniej 150 mln zł zysku. Związkowcy odrzucili tę propozycję. Wśród kolejnych pilnych problemów do rozwiązania, w uzasadnieniu powołania Sztabu Protestacyjno-Strajkowego oraz ogłoszenia pogotowia strajkowego, strona związkowa wymienia również brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez energetykę oraz groźbę likwidacji kopalń.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056