Będą rozmawiać o płacach w górnictwie
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W piątek, 10 stycznia, zbierze się w Katowicach Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Głównymi tematami spotkania ma być przyszłość branży wobec polityki klimatycznej oraz kwestia płac.
Spotkanie przedstawicieli strony społecznej oraz rządu rozpocznie się o godz. 9:30 w Urzędzie Wojewódzkim. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Wacława Czerkawskiego, współprzewodniczącego Zespołu.
- Regulaminowo spotkania w ramach Zespołu Trójstronnego powinny się odbywać co trzy miesiące, ale ponieważ były wybory i zmiany w ministerstwach, więc ten termin nie został dotrzymany. Natomiast problemy są bardzo poważne, dlatego na mój wniosek Zespół został zwołany na 10 stycznia. Ze strony rządowej na pewno będzie minister Adam Gawęda, a po cichu również liczymy, że przyjedzie minister Jacek Sasin. Po pierwsze, chcielibyśmy się jednoznacznie dowiedzieć, jaki resort ma nadzorować branżę – czy na pewno będzie to Ministerstwo Aktywów Państwowych, bo ostatnio znów pojawiły się informacje, że mamy podlegać pod Ministerstwo Klimatu. Chcielibyśmy się dowiedzieć tego z pierwszej ręki. Jeśli chodzi o najważniejsze tematy, to na pewno będą to kwestie klimatyczne. Oczekujemy na informacje, jaka będzie przyszłość górnictwa w związku z ostatnimi ustaleniami dotyczącymi unijnej polityki klimatycznej, chcemy wiedzieć, na czym stoimy. Kolejną ważną sprawą są płace, trzeba pamiętać, że wciąż nie zostały zakończone negocjacje płacowe w PGG. I standardowe tematy, czyli aktualna sytuacja i realizacja programu dla górnictwa – wylicza Czerkawski.
Z prośbą o włączenie do obrad kilku dodatkowych punktów zwrócili się przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla „Przeróbka”. „Zwracamy się z usilną prośbą do wszystkich Współprzewodniczących Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników o ujęcie w porządku obrad prac Zespołu w dniu 10 stycznia 2020 r. przynajmniej jednej z wielu poniższych problematyk dotyczących bezpieczeństwa socjalnego, pozostawiając pozostałe do rozpatrzenia na kolejnych posiedzeniach Zespołu” - napisał Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący „Przeróbki”.
Chodzi m.in. o przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla (50 lat kobieta i 55 lat mężczyzna); przywrócenie prawa do urlopów przedemerytalnych dla pracowników zatrudnionych pod ziemią i w zakładach przeróbki mechanicznej węgla; ustanowienie emerytur stażowych po przepracowaniu 35 lat pracy w przypadku kobiet i 40 lat pracy w przypadku mężczyzn z zaliczeniem do tego okresu urlopu macierzyńskiego i studiów oraz odejście od wygaszającego charakteru emerytur pomostowych i rozszerzenia wykazu stanowisk oraz ewidencji pracownik o wszystkich zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
źródło: nettg.pl, autor: JM