kopalnia dół MDOd 1 stycznia 2020 r. zmieni się sytuacja dwóch kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest to konsekwencja włączenia ruchu Jastrzębie, dotychczas funkcjonującego w ramach skonsolidowanej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, do nowej kopalni Jastrzębie-Bzie.

- Aby nie stracić na tempie budowy nowej kopalni podjęta została decyzja o wydzieleniu ruchu Jastrzębie z kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie i połączeniu go z kopalnią Jastrzębie-Bzie. Przede wszystkim chodzi o załogę, którą będziemy mogli elastycznie alokować na budowę kopalni Jastrzębie-Bzie. W załodze tkwi nasza siła – przyznał Artur Dyczko, wiceprezes JSW.

Drugą korzyścią dla spółki będzie możliwość skorzystania ze środków funduszu likwidacji zakładu górniczego. W planie jest bowiem likwidacja kilku wyrobisk w ruchu Jastrzębie.

A zatem od 1 stycznia 2020 r. kopalnia Jastrzębie-Bzie funkcjonować będzie nadal jako jednoruchowa z przejętym ruchem Jastrzębie. Natomiast kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie zmieni w konsekwencji swój model na dwuruchową o nazwie Borynia-Zofiówka.

źródło: nettg.pl, autor: Kajetan Berezowski, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056