Negocjacje płacowe w Polskiej Grupie Górniczej mają zostać wznowione we wtorek, 14 stycznia. Rozmowy będą odbywały się z udziałem mediatora, którym został Jerzy Nowak.

Listopadowe rozmowy zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Część postulatów strony społecznej zostało spełnionych. Chodzi m.in. włączenie tzw. dodatków gwarantowanych do podstawy wg której naliczana jest nagroda roczna (dzęki temu górnicze czternastki w PGG mają być o kilkaset zł wyższe, a spółkę ma to kosztować ok. 42 mln zł). Na mocy wczesniejszych porozumień górnicy będą również otrzymywali dodatki za każdy dzień, co po przepracowaniu całego miesiąca pozwoli na zwiększenie wynagrodzenia o kilkaset złotych.

Fiaskiem zakończyły się jednak rozmowy dotyczące głównego postulatu związkowców, czyli podwyżki wynagrodzeń o 12 proc. Po podpisaniu protokołu rozbieżności strony ustaliły, że usiądą znowu do stołu z udziałem mediatora. Początkowo problemem był jednak wybór osoby mediatora. Strona społeczna zaproponowała związkowca, którego nie zaakceptowali przedstawiciele pracodawcy. Natomiast PGG zgłosiła ekonomistę i profesora. W tym przypadku związkowcy nie zgodzili się na tę kandydaturę argumentując, że jest zbyt "liberalny" i "związany z Business Centre Club". W końcu mediatora wyznaczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został nim Jerzy Bernard Nowak, który wcześniej mediował już podczas negocjacji w Jastrzębskiej Spółce Górniczej w 2012 r.

- Dostaliśmy oficjalne pismo w tej sprawie. Jesteśmy w stałym kontakcie z p. Nowakiem i przekazaliśmy mu już wszystkie dokumenty, które będę potrzebne w procesie negocjacji. Wstępnie termin kolejnej rundy rozmów został wyznaczony na 14 stycznia - poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056