Morawiecki JMW poniedziałek, 16 listopada, uczczono pamięć 9 górników, którzy 38 lat temu zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek. W uroczystościach pod pomnikiem poległych górników wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawiona pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Następnie uroczystości przeniosły się pod krzyż-pomnik przy kopalni Wujek. Gości powitali Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności oraz Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.

- Panie premierze, mimo że obchodzimy dzisiaj najtragiczniejszą noc stanu wojennego pragnę skorzystać z tej okazji i podziękować, że w ubiegły czwartek przywiózł pan z Brukseli do Polski światełko nadziei. I oby to światełko przeistoczyło się w promień nadziei dla Polski i polskiej gospodarki. Dziękujemy – powiedział Kolorz, nawiązując do tego, że na razie Polska została wyłączona z unijnego zobowiązania do neutralności klimatycznej w 2050 r.

List do uczestników obchodów napisał prezydent Andrzej Duda. Odczytał go sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. "To nie był jedynie stan wojenny - to była wojna. Starło się w niej to, co polskie z tym, co polskości obce. Wolność, solidarność, wiara, tradycja, rodzina, godne życie dzięki uczciwej pracy zderzyły się z butą i egoizmem totalitarnej władzy. Ze służalczością wobec wrogiego imperium, z wiarołomstwem i nihilizmem, z tchórzostwem, które rodzi agresję" - napisał prezydent Duda.

- Czym jest Polska? Polska jest niezłomną wolą Polaków walczących o lepsze jutro, o wolność i o solidarność. Taka niezłomna wola tutaj właśnie w kopalni Wujek dała znać o sobie 38 lat temu podczas tego pamiętnego dnia, kiedy władza komunistyczna uderzyła w Solidarność. Uderzyła w nasze marzenia o wolnej Polsce. (…) Naprzeciw czołgom, karabinom stanęli górnicy uzbrojeni w kilofy, łańcuchy, śruby, uzbrojeni w swoją odwagę, męstwo i swoje pragnienie walki o lepsze jutro i wolną Polskę - rozpoczął swoje przemówienie premier Morawiecki.

Szef rządu odniósł się również to ciągnących się latami procesów związanych z masakrą w kopalni Wujek. - Za długo czekaliśmy na jakąkolwiek elementarną sprawiedliwość. Gdzie były sądy polskie, wolnej Rzeczypospolitej przez 25 lat? Gdzie byli sędziowie, którzy przez wiele lat robili wszystko, żeby nie doszło do skazania tych winnych bezpośrednich ówczesnej zbrodni, ale przede wszystkim winnych zbrodni na poziomie rządzących i to nie tylko Kiszczaka i Jaruzelskiego? - powiedział premier.

W przemówieniu szefa rządu nie zabrakło również odniesień do obecnych wyzwań gospodarczych oraz roli branży górniczej. - Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, jak ważne dzisiaj jest to, żebyśmy dbali o bezpieczeństwo energetyczne. Jak ważne jest to, żeby dać odpór tym dwóm skrajnościom politycznym i ideologicznym. Jedno, które namawia nas, można by rzec, do skoku do basenu bez sprawdzenia, czy tam jest woda. Do tego, żeby wyzbyć się pewności dostaw energii elektrycznej, bo przecież pogoda nie zawsze sprzyja do jej pozyskiwania z innych źródeł. I drugiej skrajności, skrajności, która nie dostrzega wielkich przemian gospodarczych, technologicznych i również tego, że w świecie przyszłości chyba lepiej żebyśmy nie musieli kupować arabskiej ropy, rosyjskiego gazu, a ostatnio również rosyjskiego węgla. My rozumiemy potrzeby przyszłości, ale i wagę, wartość teraźniejszości i wiemy w jaki sposób doprowadzić do przekształceń gospodarczych, żeby ten ciężki górniczy trud był doceniony, jako podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczył. - Ale jednocześnie, żeby budować przyszłość w oparciu o czyste technologie. Bo śląska ziemia, to ziemia, która wiele wycierpiała przez poprzednie wieki, ale też śląska ziemia i śląskie powietrze bardzo wiele ucierpiała na rzecz Polski. Dlatego będziemy dbali i będziemy pokazywali, że można połączyć dbałość o czyste powietrze, o czystą ziemię, o wykorzystywanie wielkiego potencjału ludzkiego, który tu na tej ziemi jest z pragnieniem najlepszego możliwego życia dla naszych dzieci i naszych wnuków. To trudne, ale właśnie taka będzie nasza polityka. Taka będzie nasza polityka gospodarcza, taka będzie nasza polityka wobec Unii Europejskiej - dodał premier Morawiecki.

W uroczystościach wzięli również udział m.in.: wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Jacek Madeja

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056