Nadmierne opodatkowanie górnictwa, problemy z zatrudnieniem, mapa 3D zasobów surowcowych – te tematy poruszono podczas posiedzenia Komitetu Sterującego Górnictwa Węgla Kamiennego w Warszawie (30 października).

Udział w spotkaniu wzięli m.in. Adam Gawęda, wiceminister energii, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Wacław Czerkawski, szef śląskiego OPZZ.

- Z nadmiernym opodatkowaniem górnictwa walczymy od dłuższego czasu. Problem polega na tym, że te obciążenia dotyczą nie tylko węgla, więc zmiany muszą być dobrze przemyślane – mówi Wacław Czerkawski.

Dodaje, że kolejnym tematem były kłopoty kadrowe w spółkach górniczych z pozyskaniem nowych pracowników oraz z zapełnieniem klas górniczych w szkołach.

- Musimy być przygotowywani także na ewentualną okoliczność zatrudniania w spółkach obcokrajowców – dodał przewodniczący śląskiego OPZZ.

Podczas spotkania rozmawiano również o realizacji Programu dla górnictwa oraz tworzeniu map geologicznych zasobów w technologii 3D z uwzględnieniem skutków eksploatacji na powierzchni.

- Niektóre spółki już to robią. Chodzi o to, aby stało się to powszechne i żeby do tych map miał dostęp resort energii, aby móc je wykorzystać przy tworzeniu wieloletniej polityki surowcowej i energetycznej – dodał Wacław Czerkawski.

źródło: nettg.pl, autor: AMC