Górnictwo: Solidarność z PGG chce rozmawiać o czternastkach
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Po drugim kwartale tego roku Solidarność działająca w Polskiej Grupie Górniczej zamierza rozpocząć rozmowy na temat przywrócenia w całości lub w części elementów wynagrodzenia pracowników, zawieszonych na mocy porozumienia z kwietnia ub. roku - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
W kwietniu 2016 r., w porozumieniu poprzedzającym przekazanie wszystkich kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się na m.in. na zawieszenie wypłat nagrody rocznej - tzw. 14. pensji - w latach 2017-2018, należnej górnikom za lata 2016-2017. Uzgodniono wówczas, że w przypadku dobrych wyników firmy "czternastka" za 2017 r. lub jej część mogłaby być wypłacona.
Oprócz przywrócenia zawieszonych elementów wynagrodzeń, związkowcy chcą też rozmawiać na temat podwyżek płac oraz o inwestycjach. Liczą, że obok planów budowy nowych frontów wydobywczych, podjęta zostanie także kwestia przyjęć młodych ludzi do pracy i rezygnacji z outsourcingu, czyli usług firm zewnętrznych.
Zatrudniająca ponad 43 tys. osób PGG jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. W środę Grupa zaprezentowała strategię działania do 2030 roku, zakładającą m.in. podwojenie wyniku EBITDA, ograniczenie jednostkowego gotówkowego kosztu produkcji węgla o 15 proc. i ustabilizowanie produkcji na średnim poziomie ok. 30 mln ton węgla rocznie. Firma chce wydawać na inwestycje średnio ok. 1,7 mld zł rocznie.
źródło: nettg.pl