Z rynku węgla powiało optymizmem
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, prowadzący serwis Polski Rynek Węgla, przeanalizował sytuację surowca w międzynarodowym obrocie w sierpniu 2016 r. Wyniki tego przeglądu są optymistyczne. Indeksy cen węgla wzrosły, a akcje spółek węglowych notowanych na giełdach światowych i GPW znacząco zwyżkują.
- Największy wzrost widoczny był w przypadku średniomiesięcznego indeksu DES ARA. Wyniósł on w sierpniu 60,03 USD/t i tym samym wzrósł o 5,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty od swojego największego tegorocznego minimum w lutym (od lutego wzrostwyniósł już 32,5 proc.) - czytamy w analizie.
Eksperci ARP wskazują, że widoczna jest wyraźna korelacja między notowaniami indeksu DES ARA a notowaniami spółek węglowych w USA, Kanadzie, Austrii czy Chinach. Notowania VanEck Vectors Coal w sierpniu wzrosły o 0,5 proc. m/m, ale już w porównaniu z czerwcem br. był to wzrost o 15,6 proc. Dow Jones Coal Index na koniec sierpnia osiągnął poziom 45,68 USD/t. To utrzymanie wartości z lipca i wzrost o 14,9 proc., porównując do czerwca br.
Węglowe indeksy w górę
- Po zestawieniu powyższych wskaźników z notowaniami polskiego indeksu węgla wyraźnie widać, że obserwowane w ostatnich miesiącach wzrosty znalazły odzwierciedlanie na polskim rynku. Na koniec lipca indeksy dla krajowego węgla energetycznego - PSCMI 1 i PSCMI 2 wzrosły odpowiednio o 1,3 proc. i 1,8 proc. Tym samym indeks dla rynku energetyki zawodowej i przemysłowej w przeliczeniu na warunki portów ARA zbliżył się do wartości indeksu DES ARA, osiągając poziom 56,0 8 USD/t (DES ARA w lipcu 56,83 USD/t) - wskazuje katowicka ARP.
Rosnące notowania akcji spółek węglowych obserwowane są również na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W sierpniu zarówno Lubelski Węgiel Bogdanka, jak i Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowały wzrosty wobec poprzedniego miesiąca.
Akcje Bogdanki zwyżkowały o 2,8 proc., a JSW o 55 proc. Jak zauważają eksperci ARP znaczący wzrost wartości akcji JSW wystąpił pomimo publikacji raportu spółki za drugi kwartał. Bezpośrednio po publikacji notowania spadły o prawie 9 proc., bowiem inwestorzy oczekiwali znacznie lepszych wyników. Po kilku dniach sytuacja się poprawiła - na koniec sesji ostatniego dnia sierpnia za akcje płacono 38,76 zł.
Rynek stali
Czynnikiem wpływającym bezpośrednio na ceny węgla koksowego jest rynek stali. Produkcja stali na świecie wyniosła w lipcu br. 133,7 mln t, a w ciągu 7 miesięcy 929,6 mln t. Prognozy dotyczące światowej produkcji przewidują spadek o 0,7 proc. w całym 2016 r., a następnie w roku 2017 wzrost o 0,8 proc. W pierwszym półroczu poniżej oczekiwań spadła produkcja w Unii Europejskiej, Japonii i Korei Południowej. Spadki w produkcji nastąpiły pomimo poprawiających się warunków popytu krajowego. Na kolejne miesiące 2016 r. prognozowany jest dalszy spadek, jednak według analityków w 2017 r. produkcja wzrośnie o 2,5 proc. W Chinach w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. produkcja stali zmniejszyła się niemal o 2 proc. wobec roku poprzedniego, jednak duża aktywność budownictwa mieszkaniowego spowodowała, że w marcu produkcja wzrosła do poziomu 71 mln t, najlepszego miesięcznego wyniku od ponad dwóch lat. W kolejnych miesiącach produkcja pozostała już na wysokim poziomie (69 mln t w kwietniu i 71 mln t w maju). Kwiecień był też czwartym z rzędu miesiącem wzrostu światowych cen stali, które osiągnęły poziom z września ub.r. W Europie ceny poszły w górę nawet o 13,4 proc., a ceny azjatyckie wzrosły o 8,6 proc.
Cena koksowego rośnie
Po względnie stabilnych pierwszych miesiącach 2016 r. ceny węgla koksowego wzrosły gwałtownie z ok. 80 USD/t na początku kwietnia do ponad 100 USD/t na koniec miesiąca. Jak poinformował serwis pb.pl za The Financial Times, cena węgla koksowego we wrześniu sięga już niemal 200 USD/t.
źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych