Górnictwo: rejony pod szczególnym nadzorem
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
We wtorek (19 lipca) odbyła się narada nadzoru górniczego poświęcona tzw. rejonom szczególnego nadzoru w kopalniach podziemnych. Są one wyznaczane przez dyrektorów OUG-ów. W pięciu z nich zainstalowano tzw. czarne skrzynki, które monitorują stan zagrożeń niezależnie od systemów kopalnianych.
- Obecnie w górnictwie podziemnym jest 10 rejonów szczególnego nadzoru w 9 kopalniach, które z powodu kumulacji zagrożeń są kontrolowane przez okręgowe urzędy górnicze co najmniej raz na dwa miesiące - wyjaśnia portalowi górniczemu rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.
Były one wiodącym tematem wtorkowej narady kierownictwa WUG i dyrektorów pięciu okręgowych urzędów górniczych (z siedzibami w Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Rybniku i Wrocławiu) oraz SUG. Obrady prowadził Wojciech Magiera - wiceprezes WUG.
Rejony szczególnego nadzoru są wyznaczane w kopalniach podziemnych przez dyrektorów OUG-ów od 2010 r.
- Inspiracją do takiej nadzwyczajnej metodyki prowadzenia kontroli była seria bardzo ciężkich wypadków, do których doszło zaledwie w ciągu kilku tygodni na początku 2010 r. - tłumaczy rzeczniczka WUG.
Wzmożone kontrole w rejonach wydobywczych, w których występują największe zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy górników przyniosły prewencyjny efekt.
Od dwóch lat wzmożoną kontrolą obejmowane są także niektóre wyrobiska korytarzowe w górnictwie podziemnym. Ściany typowane są do szczególnego nadzoru z powodu kumulacji zagrożeń naturalnych (aktualnie z dominującymi zagrożeniem metanowym, tąpaniowym i pożarowym). Natomiast wyrobiska z uwagi na nietypową obudowę lub gdy są drążone pod zrobami (przestrzenią, z której wcześniej wybrano w węgiel).
Z 10 aktualnych rejonów szczególnego nadzory osiem jest w kopalniach węgla kamiennego, dwa w zakładach wydobywających rudy miedzi. W pięciu z nich zainstalowano tzw. czarne skrzynki (Autonomiczne Zespoły Rejestrująco-Pomiarowe), które monitorują stan zagrożeń niezależnie od systemów kopalnianych.
Podczas narady przedstawiono stan tegorocznej wypadkowości w górnictwie węglowym i rud miedzi. Analizowano sytuację w 10 rejonach oraz 12 wyrobiskach korytarzowych objętych szczególnym nadzorem. Ponadto zapoznano się z informacjami o stanie drążenia dwóch nowych szybów (dla JSW SA i KGHM Polska Miedź SA) oraz pogłębiania czterech szybów dla dwóch kopalń PGG Sp. z o.o. oraz po jednym dla JSW SA i Tauron Wydobycie SA.
źródło: nettg.pl, autor: BAR