Ilu chętnych w PGG na urlopy i odprawy?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Polska Grupa Górnicza rozpoczęła wśród swoich pracowników sondaż dotyczący chęci skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych. Do końca czerwca u planistek oddziałowych, w oddziałach ruchu załogi oraz działach zatrudnienia i spraw osobowych będzie można pobierać i składać druki oświadczeń.
Pracownicy biurowi najprawdopodobniej otrzymają formularze drogą elektroniczną. Jak podkreślił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG, złożenie oświadczenia ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie wiąże się z koniecznością odejścia z pracy i nie stanowi podstawy do roszczeń wobec pracodawcy.
Pracownicy mogą wskazać chęć skorzystania z jednego z trzech instrumentów:
• urlopu górniczego (dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż czterech lat),
• urlopu dla pracowników zakładów przeróbki węgla (gdy do emerytury brakuje im nie więcej niż trzech lat) oraz
• jednorazowej odprawy pieniężnej (dla pracowników zatrudnionych na powierzchni, mających co najmniej 5-letni staż pracy i nie więcej niż 12 miesięcy do emerytury).
Badanie sondażowe w PGG nie dotyczy pracowników, którzy nabywają prawa emerytalne w 2016 r.
Z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wynika, że z pakietu osłonowego mają prawo skorzystać pracownicy kopalń i ruchów przekazywanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W odniesieniu do 11 kopalń PGG decyzja o przeniesieniu części lub całości którejś z nich do tej pory nie zapadła. Z naszych informacji wynika, że o takim przekazaniu może być mowa w odniesieniu do części majątku kopalni Pokój, po powstaniu kopalni zespolonej. Stanie się to jednak nie wcześniej niż pod koniec br.
Ostatnim zakładem Kompanii Węglowej (poprzedniczki PGG) przekazanym do SRK była kopalnia Anna. Umowa nieodpłatnego zbycia kopalni da rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisana została 31 marca 2016 r. Wraz z przekazanym do likwidacji majątkiem SRK przejęła 1300 pracowników kopalni.
Jednocześnie Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła z Kompanią Węglową umowę o współpracy, która obowiązywać będzie do połowy 2017 r. Konieczność jej zawarcia wynikała z planów eksploatacji ściany zlokalizowaną na granicy obszarów górniczych kopalń Anna i Rydułtowy. Ze względu na te prace likwidacja, rozumiana jako zasypanie szybów, nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2017 r.
źródło: nettg.pl, autor: AZ