Górnictwo: posłowie spytali o wynagrodzenia w Nowej KW
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Posłowie z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Matusiak, Grzegorz Tobiszowski oraz Piotr Naimski otrzymali odpowiedź na interpelację w sprawie zmiany zasad wynagradzania w powstającej Nowej Kompanii Węglowej - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe posła Matusiaka.
Przypomnijmy, że parlamentarzyści złożyli interpelacje do premier Ewy Kopacz 14 lipca br. Zadali w niej następujące pytania:
1. Czy pracownicy Kompanii Węglowej przejdą do nowej spółki na podstawie art. 23 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy?
2. Czy prawdziwa jest informacja, że na przełomie września i października pracownicy obecnej KW mają dostać nowe porozumienia zmieniające zasady wynagradzania, skutkujące realnym obniżeniem płac?
3. Czy w przypadku potwierdzenia się informacji z podpunktu 2, nowe zasady wynagradzania w tzw. Nowej Kompanii Węglowej są konsultowane ze stroną społeczną?
4. W odpowiedzi na notyfikacje pomocy publicznej dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń Komisja Europejska zażądała planu likwidacji kopalń do niej przeniesionych. Jaka jest odpowiedź rządu na to żądanie i planu w sytuacji, gdy KE nie zgodzi się na pomoc?
Odpowiedzi na powyższe pytania udzieliło Ministerstwo Skarbu Państwa, które sprawuje nadzór nad górnictwem. Poniżej publikujemy jej pełną treść.
"W dniu 17 lipca 2015 roku Zarządy Spółek Kompania Węglowa SA oraz Węglokoks Rybnicki Okręg wydobywczy Sp z o.o. podpisały z zakładowymi organizacjami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej porozumienie będące konsekwencją porozumienia z dnia 17 stycznia 2015 r. zawartego pomiędzy stroną rządową, a organizacjami związków zawodowych. W dokumencie tym potwierdzono, że do czasu zawarcia w Węglokoks ROW Sp z o.o. (nowy pracodawca zwany dalej Nowa Kompanią Węglową ) zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez okres jednego roku od dnia przejścia kopalń i zakładów Kompanii Węglowej SA do Nowej Kompanii Węglowej, dla pracowników przyjętych z Kompanii Węglowej SA w trybie art 23 Kodeksu pracy będą stosowane postanowienia obowiązujących w Kompanii Węglowej porozumień zbiorowych" - czytamy w odpowiedzi.
W piśmie z resortu skarbu podkreślono także, że "żadne zmiany organizacji pracy czy też zasad wynagradzania nie mogą odbyć się bez udziału pracowników".
W odpowiedzi na pytanie związane z notyfikacją pomocy publicznej dla SRK resort skarbu poinformował parlamentarzystów, że 8 lipca miało miejsce spotkanie podczas, którego dokonano szczegółowych ustaleń w kwestii pomocy dla kopalń przekazanych do SRK. Komisja Europejska oczekuje na przekazanie dodatkowych dokumentów/odpowiedzi. Prace nad nimi trwają - zapewnił resort skarbu.
źródło: nettg.pl, autor: MD