Do końca tygodnia Kompania z 11 kopalniami
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Prawdopodobnie 8 maja zakończy się proces "odchudzania" Kompanii Węglowej. Do tego momentu wskazane kopalnie KW przejdą do nowych właścicieli.
Już w czwartek (30 kwietnia) zarządy Kompanii Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisały notarialną umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Makoszowy. W tym samym dniu Makoszowy, po rozdzieleniu z Sośnicą, zafunkcjonowały jako samodzielna kopalnia. W poniedziałek (4 maja) analogiczna umowa zostanie podpisana w sprawie przekazania do SRK kopalni Brzeszcze.
8 maja do SRK trafi ostatnia z przekazywanych tam przez KW kopalń - Centrum. Jednocześnie w tym samym dniu zawarta zostanie umowa sprzedaży kopalń Piekary i Bobrek do spółki Węglokoks Kraj. Umowę przedwstępną podpisano 9 kwietnia.
Plany dotyczące losów kopalń wydzielonych z Kompanii Węglowej ulegały kilkukrotnym zmianom. Pierwsza wersja programu rządowego mówiła o "wygaszeniu" kopalń Bobrek-Centrum, Brzeszcze, Pokój i Sośnica-Makoszowy. Porozumienie katowickie zawarte 17 stycznia kompletnie zmieniło tę układankę. Wobec kopalń, które miały trafić do SRK nie mówiono już i "wygaszeniu" lecz o "restrukturyzacji". Do SRK trafić miały Brzeszcze i Piekary, a po podziale kopalń dwuruchowych Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy także ruchy Centrum i Makoszowy.
Przez kilka tygodni strona społeczna z kopalni Brzeszcze miała nadzieję, że kopalnia ta zostanie przejęta bezpośrednio przez inwestora. Miał być nim Tauron. Nadzieje te w połowie kwietnia rozwiał prezes koncernu Dariusz Lubera, mówiąc dziennikarzom, że taki scenariusz nie zostanie zrealizowany. Zmieniły się także palny dotyczące losów kopalni Piekary, która ostatecznie nie "przeszła" przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, ale została kupiona bezpośrednio przez kontrolowaną przez Węglokoks spółkę Węglokoks Kraj.
Jak podkreślał w rozmowach z portalem górniczym nettg.pl Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej odcięcie nierentownych kopalń i przekazanie ich do SRK, która zgodnie z prawodawstwem unijnym może otrzymać fundusze z budżetu państwa na programy osłonowe i restrukturyzację jest pierwszym i najważniejszym etapem planu naprawczego. Kryterium, które brano pod uwagę przy wytypowaniu kopalń przeznaczonych do wydzielenia była wysokość ponoszonych strat.
Projekt restrukturyzacji Kompanii Węglowej przebiega dotąd zgodnie z harmonogramem. Jego kolejnym punktem jest wniesienie 11 kopalń i 5 zakładów KW do nowej Kompanii Węglowej. Ma to nastąpić do końca czerwca. Zarówno prezes Sędzikowski jak i wiceminister Wojciech Kowalczyk proces pozyskiwania inwestorów, którzy przystąpić mają do nowej spółki oceniają jako obiecujący.
źródło: nettg.pl, autor: AZ