wolski jDlaczego wzrastają koszty produkcji w polskich kopalniach węgla kamiennego? Czy tylko dlatego, że warunki geologiczne są coraz trudniejsze, że koszty płacowe są wysokie, a ceny na rynkach światowych nie chcą pójść w górę? Portal górniczy nettg. pl. zapytał o opinię JÓZEFA WOLSKIEGO, prezesa Kopex SA.

- To efekt wielu czynników, które wzajemnie nakładają się na siebie. Wymienię więc tylko jedną z kilku najważniejszych przyczyn. Jeżeli ogranicza się, z tych czy innych powodów, inwestycje w zakupie maszyn i urządzeń, to sytuacja podobna jest do użytkownika samochodu oszczędzającego na przeglądach okresowych. Należy liczyć się z tym, iż w pewnym momencie samochód odmówi posłuszeństwa, że z auta nie będzie można korzystać i wtedy trzeba będzie ponieść koszty naprawy. Taka samo rzecz ma się w maszynach górniczych. Maszyna nie działa. Pracownik nie pracuje, a trzeba mu zapłacić za dniówkę. W sumie, jak to się zliczy, generują się olbrzymie koszty.

Jeżeli nie przeznacza się środków na inwestycje, to trzeba później wydawać na remonty i przestoje, co wpływa na zmniejszenie wydajności i wzrost kosztów produkcji. Na dziś koszty wynikające z tego, co teraz sygnalizuję, są niepoliczalne. W sumie jednak rachunek jest prosty: mniej zakupów, więcej remontów, a co za tym idzie i mniejsza także wydajność.

A jak nie będzie i na remonty? Dlatego wciąż mówimy, że jeśli nie będzie konkretnych działań restrukturyzacyjnych, to będzie się, mówiąc kolokwialnie, zwijało i będzie w Polsce coraz więcej węgla z importu.

źródło: nettg.pl, autor: BE

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056