khwBez zawarcia porozumienia zakończyła się przedświąteczna, kilkugodzinna runda rozmów między zarządem a związkowcami z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Zarząd KHW chce zawieszenia części górniczych świadczeń, tłumacząc to trudną sytuacją ekonomiczną. W środę (12 listopada) kolejna runda negocjacyjna.

Związkowcy odpowiadają, że propozycje szefów Holdingu oznaczają dla górników utratę sporej części zarobków.

Poniedziałkowe (10 listopada) spotkanie było już kolejnym w tej samej sprawie.

- Przedstawiając wzajemne stanowiska uzgodniono kolejne punkty porozumień, nie doszło jednak do przyjęcia ich ostatecznych wersji - przekazał rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Wiceszef Solidarności w KHW Piotr Bienek powiedział PAP, że do czasu kolejnego spotkania z zarządem - zaplanowanego na środę - związkowcy będą rozmawiali z pracownikami na temat złożonych przez obie strony propozycji.

- Będziemy zastanawiać się, na ile możemy ustąpić i na ile nasze ustępstwa są w stanie poprawić sytuację w spółce. Wiemy przecież, że obecna kondycja górnictwa to przede wszystkim efekt złego zarządzenia w poprzednich latach - podsumował Bienek.

Według związkowców, zarząd na początku negocjacji proponował zawieszenie m.in. nagrody barbórkowej, czternastej pensji, nagród rocznych, odpraw emerytalnych, deputatów węglowych dla pracowników i emerytów, biletu z Karty Górnika oraz ekwiwalentu za pomoce szkolne.

- To nie są wcale przywileje, jak podają niektórzy, są to składniki wynagrodzeń - przekonuje Bienek.

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk nie chce odnosić się do przebiegu negocjacji do czasu ich zakończenia.

- Z całego wachlarza zaproponowanych rzeczy na pewno powinniśmy się, co do iluś elementów dogadać, dla dobra tej firmy - podkreślił w ubiegły czwartek prezes.

Wyrażając nadzieję na kompromis mówił, że sytuację KHW ocenia jako "bardzo trudną, ale nie beznadziejną". Przypomniał, że sytuację spółki skomplikowała dodatkowo październikowa katastrofa w kopalni Mysłowice-Wesoła, po której trzeba było wstrzymać tam wydobycie.

KHW to kolejna spółka, która w obliczu kryzysu szuka oszczędności. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwrócił się niedawno do działających w spółce związków zawodowych o opinię ws. zawieszenia na trzy lata części świadczeń, w tym 14. pensji. We wrześniu JSW poinformowała, że rozważa także likwidację uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r.

We wrześniu uchwałę o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. przyjął zarząd Kompanii Węglowej. Niedawno rada nadzorcza spółki przyjęła program naprawczy; do tej pory Kompania nie ujawnia szczegółów, które mają być przekazane opinii publicznej być może dopiero w drugiej dekadzie listopada.

Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

źródło: nettg.pl