KWtabliczka"Problemy Kompanii Węglowej przykładem społecznych kosztów odkładania reform" - uważa Hubert Guzera, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju. Raport o takim tytule otrzymał portal górniczy nettg.pl.

Forum Obywatelskiego Rozwoju jest fundacją założoną w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, jej wyłącznego fundatora.

W opinii autora analizy źródłem problemów Kompanii Węglowej jest przede wszystkim niska efektywność produkcji, przez co koszty sprzedaży są wyższe od cen na rynkach światowych. Powoduje to, że KW nie jest w stanie konkurować z węglem importowanym, ani lokalnymi konkurentami. Hubert Guzera przypomina, że tylko 3 z 15 kopalni KW mają dodatnie wyniki na sprzedaży węgla. Spółka utrzymując nierentowne kopalnie pogłębia swoje problemy, chociaż mogłaby zoptymalizować wykorzystanie zasobów i zwiększyć produkcję w kopalniach, gdzie koszty wydobycia są niższe - twierdzi analityk.

Ekspert uważa, że wbrew deklaracjom polityków, to nie import węgla jest największym problemem Kompanii Węglowej. "Trafia on głównie do odbiorców na północy kraju, gdzie koszty transportu ze Śląska okazują się być zbyt wysokie. Zakaz importu spowodowałby niepotrzebne zwiększenie kosztów energii na północy kraju i straty dla gospodarki".

Powołując się na "dotychczasowe doświadczenia Polski" podaje w raporcie, że "brak restrukturyzacji tylko potęguje problemy górnictwa, a olbrzymie koszty pomocy publicznej, które w latach 2002-2010 wyniosły 25 mld złotych zostały zmarnowane - Kompania Węglowa dalej jest nierentowna, a środki te mogły zostać wydane na inwestycje".

Hubert Guzera konkluduje:

"Bez gruntownej restrukturyzacji Kompanii Węglowej, przede wszystkim w celu zwiększenia efektywności wydobycia, problemy górnictwa nie zostaną rozwiązane. Już teraz niepokoi brak jakichkolwiek działań strukturalnych, mimo tego, że na początku roku KW była na skraju bankructwa".

źródło: nettg.pl, autor: BE

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056