otwarcieW Operze Śląskiej w Bytomiu otwarto w poniedziałek, 8 bm. IX Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego. Ich organizacja przypadła w tym roku Polsce.

Podczas ceremonii otwarcia obecni byli m.in.: Sławomir Brodziński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju, Mirosław Koziura - prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Litwa - wojewoda śląski, Mirosław Sekuła - marszałek województwa śląskiego.

Otwierając uroczystość Andrzej Chłopek, prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego podkreślił fakt, że zawody są nie tylko okazją do zaprezentowania sprawności fizycznej, umiejętności rozwiązywania zadań technicznych, medycznych i teoretycznych, ale przede wszystkim służą wymianie doświadczeń i poznawaniu regulacji formalno-prawnych w zakresie organizacji pracy służb ratowniczych.

Piotr Litwa, wojewoda śląski, przekazał uczestnikom, organizatorom i obserwatorom zawodów serdeczne pozdrowienia od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad IX Międzynarodowymi Zawodami Ratownictwa Górniczego.

Przypomniał, że pomysł zorganizowania zawodów w Polsce zrodził się przed czterema laty w Australii, która wówczas była gospodarzem turnieju. Dwa lata później ratownicy z całego świata gościli w Doniecku na Ukrainie.

- Witając wszystkich ogromnie żałujemy, że nasi koledzy z Doniecka nie mogą być dziś razem z nami - przyznał Litwa.

Z kolei Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego podkreślił, że poziom wiedzy i umiejętności uczestnicy zawodów systematycznie rośnie, podobnie jak stopień trudności zadań, które mają oni do wykonania.

O roli jaką odgrywają ratownicy górniczy wspomniał Sławomir Brodziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju.

Podczas ceremonii otwarcia odczytano także przesłanie wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który życzył wszystkim startującym w zawodach wytrwałości i sukcesów.

W części oficjalnej odbyło się losowanie kolejności występów poszczególnych zespołów. Warto zatem przypomnieć, że w szranki rywalizacji tegorocznych, IX Międzynarodowych Zawodów Ratownictwa Górniczego stanęło 21 drużyn z 13 krajów świata, w tym m.in:. z Chin, Australii, Indii, Kazachstanu, Turcji, Wietnamu, Kolumbii i 5 drużyn z Polski. Zastępy ratowników zmierzą się w pięciu konkurencjach: symulowanej akcji ratowniczej, teście wiedzy ratowniczej, konkurencji mechaników aparatów, mechaników pomiarowców oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Na zakończenie inauguracyjnej gali wystąpił zespół "Śląsk". Brawurowa, barwna i utrzymana na najwyższym poziomie artystycznym składanka polskich tańców i pieśni ludowych zachwyciła międzynarodową publiczność, która owacją na stojąco podziękowała artystom.

Organizatorem zawodów jest Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego przy współpracy Wyższego Urzędu Górniczego.

Patronami medialnymi imprezy są m.in. Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.

źródło: nettg.pl, autor: Kajetan Berezowski