Górnictwo

Komisja Europejska zaproponowała wzrost Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro. Fundusz ten ma pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polska z tej puli ma otrzymać 8 mld euro. Co to oznacza dla naszego kraju i Śląska spytaliśmy prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa dr. Jerzego Markowskiego.

W Polskiej Grupie Górniczej - na mocy zarządzenia prezesa spółki Tomasza Rogali - zostały wprowadzone w 2020 r. dwa dodatkowe wolne dni. Tym samym liczba dni roboczych będzie wynosić 252.

sasin MDNie będzie grupowych zwolnień w kopalniach, a w ciągu kilku tygodni rząd przedstawi program funkcjonowania górnictwa w najbliższych latach - zapowiedział w środę, 27 maja, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Do 1648 przypadków wzrosła we wtorek (26 maja) liczba zakażonych koronawirusem pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To oznacza, że w ciągu doby potwierdzono blisko 250 nowych przypadków - głównie w kopalni Pniówek i ruchu Zofiówka.

wegiel tasma galusekTrzy kopalnie Polskiej Grupy Górniczej, które wstrzymały produkcję w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w tym tygodniu mają osiągnąć 50 proc. mocy wydobywczych. Przywócenie normalnego poziomu produkcji możlwie będzie najwcześniej w kolejnym tygodniu.

górnik pochylonyW latach 2015-2019 w polskim górnictwie zmarły przy pracy - nie na skutek wypadków, ale z przyczyn naturalnych - 54 osoby. Najczęstszą przyczyną śmierci były zawały serca - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach. Tylko w ub. roku w pracy zmarło 12 górników.

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056