Górnictwo

tragedia KKDziesięć lat temu oczy całej Polski były skierowane na ruch Śląsk kopalni Wujek. To tam 18 września, 1050 m pod ziemią, w ścianie 5, w pokładzie 409, rozegrała się tragedia. Zapalił się metan, a potem wybuchł. Zginęło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. O tej tragedii przypomina pomnik stojący przed wejściem do kopalni, która obecnie jest w fazie likwidacji. To przed nim w 10. rocznicę katastrofy, jak co roku spotkają się rodziny, przyjaciele i koledzy poległych górników oraz delegacje reprezentujące spółki górnicze i instytucje branżowe.

Czytaj więcej...

O tym, jak wykorzystywać czyste technologie węglowe dyskutowali uczestnicy seminarium pt. „Technologie wspomagające polski sektor paliwowo-energetyczny w spełnieniu celów klimatycznych”, które odbyło się w poniedziałek, 16 września, w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

Czytaj więcej...

Olszowski WGWokół branży górniczej narosło wiele mitów. Jednym z podstawowych jest ten, że węgiel truje i przez niego umierają dziesiątki tysięcy ludzi rocznie. Powszechnie lansuje się tezę, że smog zabija. A ponieważ – zdaniem laików - smog powstaje z węgla, to trzeba go wyeliminować, bo w ten sposób ochronimy życie ludzi. To jest oczywiście wielkie nadużycie – mówił podczas górniczego okrągłego stołu w Głównym Instytucie Górnictwa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj więcej...

W poniedziałek, 9 września, w Polskiej Grupie Górniczej odbywają się rozmowy płacowe. Uczestniczył w nich wiceminister energii Adam Gawęda. Związkowcy przed wejście na salę mówili, że czekają na propozycję od zarządu i od przebiegu rozmów uzależniają swoje dalsze kroki, w tym wejście w spór zbiorowy.

Czytaj więcej...

O projekcie budowy instalacji zgazowania węgla mówił podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2019” Andrzej Paniczek, wiceprezes ds. finansowych Polskiej Grupy Górniczej.

Czytaj więcej...

chwałowice WGałDobre wyniki notuje w tym roku ruch Chwałowice należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni ROW. Zakład eksploatuje obecnie trzy ściany dające średnie wydobycie na poziomie ok. 9,5 tys. t węgla na dobę. Od początku roku wydobył w sumie 1,56 mln t węgla. Górnicy wykonali ponadto 7080 m bieżących wyrobisk korytarzowych.

Czytaj więcej...