elektrowniarybSamorząd Rybnika podpisał w poniedziałek ze spółkami energetycznymi list intencyjny ws. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego miasta. To następstwo perspektywy wyłączenia bloków konwencjonalnych Elektrowni Rybnik.

Uruchomienie w Rybniku gazowego bloku o mocy 880 MW planowane jest przez PGE na przełomie 2026 i 2027 r. Natomiast, po uzgodnieniach PGE, PSE i ministerstwa aktywów, w grudniu 2024 r. czas pracy bloków węglowych został wydłużony - dwa bloki mają pracować do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne do 2027 r.

Jak podali w poniedziałek sygnatariusze listu: grupa PGE, miasto Rybnik, Orlen Termika i PGNiG Termika, ma on otwierać drogę do współpracy krajowych spółek przy realizacji strategicznych inwestycji w sektorze energetycznym i ciepłowniczym na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika.

“To kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu, w tym ciągłości dostaw energii i ciepła dla odbiorców z Rybnika“ - zaznaczono w rozesłanej przez strony wspólnej informacji prasowej.

List intencyjny ma wyznaczać ramy szerokiej współpracy, której kluczowym elementem będzie wybór optymalnej technologii wytwarzania ciepła dla Rybnika po planowanym wyłączeniu z eksploatacji starych bloków węglowych Elektrowni Rybnik.

Dodatkowo partnerzy mają przeprowadzić szczegółowe analizy dotyczące możliwości wykorzystania terenów aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej pod przyszłą działalność energetyczną.

Jak zaznaczył cytowany w informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera, już dzisiaj odpady kaloryczne nie mogą być składowane na wysypiskach. Dostarczane są głównie do cementowni i innych ciepłowni, co generuje koszty ich transportu i przetwarzania.

- W dłuższej perspektywie zależy mi na takim zagospodarowaniu tego surowca, aby z jednej strony zapewnić stabilność dostaw ciepła dla mieszkańców Rybnika, a z drugiej utrzymać, a nawet obniżyć ceny zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów. Nowoczesna niskoemisyjna energetyka wykorzystująca paliwa alternatywne to niższe koszty życia mieszkańców - wskazał Kuczera.

Wiceprezes PGE Maciej Górski podkreślił, że dzięki podpisanemu porozumieniu w ciągu 18 miesięcy wypracowany zostanie wspólnie z miastem i grupą Orlen optymalny model produkcji i dostaw ciepła, który w rezultacie umożliwi docelową integrację lokalnego systemu ciepłowniczego.

- Niezależnie już za półtora roku w Rybniku oddamy do użytku największy i najsprawniejszy blok gazowo-parowy w Polsce o mocy 882 MW, który w szczególności będzie zapewniał usługi elastyczności dla operatora sieci przesyłowej - potwierdził Górski.

źródło: nettg.pl, fot.: PGE GiEK

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056