czerkawski wPo naciskach strony związkowej wyznaczony został termin posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Odbędzie się on już 25 lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie. Związkowcy zapowiadają, że może być burzliwie, bo wokół górnictwa nagromadziło się sporo problemów.

- Sądząc po miejscu spotkania możemy się spodziewać, że minister energii Krzysztof Tchórzewski będzie chciał oficjalnie wprowadzić swojego nowego zastępcę Adama Gawędę. To osoba dobrze nam znana, która brała udział we wszystkich ważnych spotkaniach i której wielokrotnie mogliśmy wysłuchać. To co mówił przemawiało do nas, więc teraz nadeszła pora, aby wiceminister wcielił słowa w czyn - podkreśla Wacław Czerkawski, szef śląskiego OPZZ, dodając że nowy minister odpowiedzialny za górnictwo może liczyć na kredyt zaufania, ale niezbyt długi, bo nie jest osobą nową w branży, tylko bardzo dobrze ją zna.

Tematy spotkania to sytuacja w sektorze górnictwa węgla kamiennego, sytuacja sektora w obliczu polityki klimatycznej UE oraz informacja o realizacji Programu dla górnictwa i tzw. sprawy różne.

- Może być gorąco choćby ze względu na to, że narasta napięcie w Polskiej Grupie Górniczej, w której górnicy dostali po 1000 zł nagrody, kiedy ich koledzy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej sześć razy więcej. Rośnie napięcie wokół kopalni Sośnica i w spółce Tauron Wydobycie. To na pewno nie będą łatwe tematy - mówi Wacław Czerkawski.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Bartłomiej Szopa

Festyn 2019