W poniedziałek, 1 lipca, w godzinach popołudniowych ma się odbyć spotkanie pomiędzy związkowcami z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Wcześniej związkowcy deklarowali, że jeśli spotkanie nie przyniesie porozumienia, to w sobotę, 6 lipca, dojdzie do protestu podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

Wg informacji przekazanych przez Romana Brudzińskiego, wiceprzewodniczącego Solidarności w JSW, choć przedstawiciele Ministerstwa Energii nie wyznaczyli jeszcze konkretnej godziny, to spotkanie ma się odbyć dzisiaj w godzinach popołudniowych. Związkowcy liczą, że oprócz ministra energii w rozmowach weźmie udział również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednym z głównych postulatów strony społecznej są zmiany personalne w składzie Rady Nadzorczej oraz zmiany w jej funkcjonowaniu - związkowcy prównują zarządzanie spółką do "ręcznego sterowania", które przyczynia się do pogorszenia sytuacji spółki. Domagają się również odwołania ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, którego oskarząją o chęć wykorzystania pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Stabilizacyjnym JSW na inwestycje nie związane z górniczą spółką.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach górnicy i związkowcy z JSW protestowali już dwukrotnie – 11 czerwca przed siedzibą Ministerstwa Energii oraz 24 czerwca przed siedzibą PiS w Warszawie. Za pierwszym razem bezskutecznie próbowali obronić przed odwołaniem prezesa Daniela Ozona, natomiast 24 czerwca domagali się dymisji ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Jeśli negocjajcje nie przyniosą efektów, to związkowcy zapowiadają kolejny protest, który ma się odbyć 6 lipca podczas konwencji programowej PiS w Katowicach.

źródło: nettg.pl, autor: JM

Festyn 2019