pgg szyld MDW tym roku Polska Grupa Górnicza rozpoczęła wykup obligacji. Pierwsza transza w wysokości 25 mln zł została już częściowo spłacona. To dopiero początek, bo całość zobowiązań do 2027 r. wynosi łącznie 2,36 mld zł.

PGG wyemitowała obligacje, które objęły banki, aby spłacić długi po Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Program wykupu obligacji ma potrwać do 2027 r. i opiewa na łączną kwotę 2,36 mld zł.

W tym roku pierwsza transza wynosi 25 mln zł i jak poinformował Andrzej Paniczek, wiceprezes PGG ds. finansowych, kwota została już częściowo spłacona. Kwoty wykupu obligacji wzrosną w istotny sposób w kolejnych latach. Jak dodał Paniczek biorąc pod uwagę coraz większe kłopoty z uzyskaniem finansowania bieżącej działalności i inwestycji w górnictwie ze strony banków komercyjnych, spółka bierze pod uwagę tzw. rolowanie zadłużenia, czyli emisję nowych obligacji.

- Kiedy transze będą większym obciążeniem nie wykluczamy rozmów na temat zrobienia tzw. rolki. Nie stać nas na to, żeby szybko spłacać ten program obligacji. Nie jest istotne, czy mamy środki na to, ale mamy świadomość, że jest problem z pozyskaniem nowego finansowania. Generalnie trzeba bazować na swoim bilansie i na bazie własnych środków i bardzo dokładnie planować przepływy finansowe – argumentował Paniczek.

Jak dodał wiceprezes PGG, w jego ocenie, rozmowy z bankami na ten temat spółka węglowa mogłaby rozpocząć w kontekście spłaty obligacji po 2021 r.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński