wegiel tasma galusekPo rekordowo niskim wydobyciu we wrześniu tego roku, w październiku br. polskie kopalnie wydobyły ok. 5,8 mln ton węgla kamiennego, a miesięczna wielkość sprzedaży tego surowca wyniosła 5,7 mln ton - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

To najwyższy w tym roku miesięczny poziom wydobycia i sprzedaży węgla.

W poniedziałek Agencja opublikowała dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w dziesiątym miesiącu br. Osiągnięte w październiku wskaźniki są znacząco wyższe od wrześniowych, kiedy miesięczna produkcja i sprzedaż węgla po raz drugi w historii spadły poniżej 5 mln ton; pierwszy raz nastąpiło to w grudniu ubiegłego roku.

Zanotowane w październiku wyniki, choć wyższe od wrześniowych i najwyższe od początku tego roku, są jednak niższe od osiągniętych w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy wielkość wydobycia węgla zbliżyła się do 6 mln ton, a jego sprzedaż wyniosła niespełna 5,9 mln ton.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu października br. ARP szacuje na ok. 2,1 mln ton, wobec niespełna 1,9 mln ton miesiąc wcześniej i ponad 2,2 mln ton przed rokiem.

Od początku tego roku do końca października kopalnie wydobyły łącznie ok. 53,1 mln ton węgla, wobec ponad 54,7 mln ton w tym samym czasie 2017 r. (spadek o ok. 1,6 mln ton), a wielkość sprzedaży tego surowca wyniosła ok. 52,6 mln ton, wobec ok. 55,1 mln ton w ciągu dziesięciu miesięcy 2017 r. (spadek o ok. 2,5 mln ton).

Jak wcześniej podała ARP, w październiku nieznacznie - w odniesieniu do września - spadła wartość indeksów węgla kamiennego zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa. Październikowe ceny są jednak - w zależności od rodzaju węgla - wciąż o ok. 16-20 proc. wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem. Porównywalny poziom cen notowany był ostatnio pięć lat temu, w 2013 roku.

Indeks cenowy węgla dla energetyki w październiku br. osiągnął wartość 243,44 zł za tonę (wobec 245,38 zł za tonę we wrześniu), co w przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię oznacza 11,28 zł za gigadżul. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca wartość indeksu zmniejszyła się o 0,8 proc.

Indeks węgla dla ciepłownictwa wyniósł w październiku 304,73 zł za tonę, wobec 309,50 zł we wrześniu, zmniejszając o 1,5 proc. swój wynik sprzed miesiąca. W przeliczeniu na jednostki ciepła indeks wyniósł w październiku 12,62 zł za gigadżul, wobec 12,83 zł za gigadżul we wrześniu.

Jak podaje ARP, w październiku znacząco wzrosła ilość węgla sprzedanego do ciepłowni zawodowych i niezawodowych - w tym zakresie nastąpił skok prawie o 37 proc. w porównaniu z wrześniem br. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła również (o 48,1 proc.) sprzedaż węgla do energetyki przemysłowej oraz o 14 proc. sprzedaż do energetyki zawodowej. Równocześnie o 6 proc. wzrosła więc ilość produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego.

źródło: nettg.pl, fot.: J.Galusek