TG 29 11 MDW czwartek, 29 listopada, do rąk naszych Czytelników oddamy szczególny numer Trybuny Górniczej. Numer, w którym znajdzie się mnóstwo życzeń dla przedstawicieli górniczego stanu z okazji zbliżającej się Barbórki.

Życzenia górnikom na naszych łamach składają m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

O tym, jakie było mijające 12 miesięcy dla sektora wydobywczego, mówi w rozmowie z TG wiceminister Tobiszowski, który zdradza także, że przyszły rok będzie pod znakiem nowych kopalń.

- Przed nami Barbórka i to jest dobry czas, żeby pokazać, jaki dla branży był ten rok. Według mnie te 12 miesięcy to był okres budowania rynku sprzedażowego oraz utrzymywania konsekwencji w procesie inwestycyjnym – ocenił sekretarz stanu w ME.

Zapraszamy także do przeczytania relacji z pielgrzymki górników na Jasną Górę oraz z akademii barbórkowych, które odbyły się m.in. w Wyższym Urzędzie Górniczym, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Głównym Instytucie Górnictwa.

Opisujemy także, co znalazło się w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Dokument ten został zaprezentowany w piątek, 23 listopada, w resorcie energii. Zgodnie z tym projektem w 2030 r. zużycie węgla kamiennego wciąż będzie się utrzymywać na obecnym poziomie.

W numerze barbórkowym nie mogło także zabraknąć wątków poświęconych górniczym tradycjom. Wyjaśniamy, dlaczego na czakach znajdują się pióropusze oraz kto może nosić szpadę górniczą.

Sporo uwagi poświęcamy także patronce górników, czyli św. Barbarze i jej kulcie.

- Święta Barbara nigdy nie przestawała być przewodniczką świata górniczego na drodze do Boga. To właśnie jej konsekwentna postaw wierności Bogu wciąż stanowi dla nas wzór – mówi w rozmowie z TG ks. dr Stanisław Puchała, kapelan kaplicy św. Barbary w kopalni Guido w Zabrzu.

Stałym elementem uroczystości barbórkowych jest hymn górniczy. Przedstawiamy genezę jego powstania.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.

źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Maciej Dorosiński