znicze BSzW ciągu ostatnich 10 miesięcy w polskich kopalniach węgla kamiennego śmierć poniosło 14 górników.

Do pierwszego w tym roku śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę, 4 lutego, w kopalni Bobrek-Piekary należącej do spółki Węglokoks-Kraj. Skały przysypały ślusarza pracującego przy remoncie kombajnu chodnikowego.

26 lutego w ruchu Halemba kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej (PGG) zginął 26-letni przodowy brygady szybowej. Podczas przebudowy pomostu w szybie doznał ciężkiego urazu głowy. 14 marca w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (JSW) podczas prac przy stropie zginął 43-letni górnik. Na poziomie 838 m przysypały go skały stropowe.

Do kolejnego śmiertelnego wypadku doszło 11 kwietnia w ruchu Rydułtowy kopalni ROW (PGG). W trakcie prac związanych z likwidacją sekcji obudowy zmechanizowanej w pokładzie 713 nastąpił obwał stropu. Jeden z pracujących w tym rejonie górników (37 l.) został przysypany. Przybyły lekarz stwierdził zgon.

5 maja w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (JSW) doszło do najtragiczniejszego w tym roku wypadku. W wyniku wstrząsu 900 m pod ziemią uwięzionych zostało siedmiu górników. Dwóch z nich udało się uratować, pięciu pozostałych nie przeżyło wstrząsu. Byli w wieku od 32 do 41 lat.

11 maja w kopalni Murcki-Staszic (PGG), podczas przechodzenia nad trasą przenośnika taśmowego, wypadkowi uległ elektromonter (42 l.). Niespełna 3 miesiące po wypadku zmarł w szpitalu.

22 sierpnia w ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Podczas manewru wyjazdu lokomotywy z zajezdni maszynista wychylił się na zewnątrz i został dociśnięty do obmurza tamy wentylacyjnej. Tego samego dnia w kopalni Murcki-Staszic (PGG) zginął 49-letni górnik, który wpadł na taśmę przenośnika.

7 września w ruchu Chwałowice kopalni ROW (PGG) śmierć poniósł 39-letni ślusarz, pracownik firmy zewnętrznej. Został pochwycony przez elementy konstrukcji przenośnika taśmowego. Natomiast w ruchu Jankowice śmierć poniósł z 26 na 27 października górnik obsługujący przenośnik taśmowy. Miał 21 lat.

źródło: nettg.pl, autor: RED, fot.: Bartłomiej Szopa