zespół trój MDW najbliższy piątek, 12 października, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zbierze się Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Tematem będzie m.in. import węgla i przedłużenie pomocy publicznej dla górnictwa.

- Posiedzenie zapowiada się ciekawie. Powróci m.in. temat koncesji dla spółek węglowych. Coś zrobiono, ale nadal nie do końca. Brakuje rozporządzeń do ustawy. Mam nadzieję, że dowiemy się czegoś nowego w tej sprawie, chociaż przedstawiciele resortu środowiska póki co nie zapowiedzieli swojej obecności na spotkaniu – mówi Wacław Czerkawski, szef śląskiego OPZZ.

Podczas posiedzenia zespołu zostanie omówiona bieżąca sytuacja w branży górnictwa węgla kamiennego, przebieg negocjacji w sprawie układów zbiorowych pracy.

- Na etapie spółek prace są zaawansowane, zwłaszcza w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Co do układu ponadzakładowego póki co nie widzę woli ze strony pracodawców. Ciekawie zapowiada się też kwestia importu węgla. Ten temat budzi ostatnio sporo kontrowersji. Spodziewamy się szczegółowej informacji na ten temat ze strony rządu – podkreśla związkowiec.

Kolejny punkt to szczegółowa informacja ze strony Ministerstwa Energii o notyfikacji przez Komisję Europejską przedłużenia pomocy publicznej dla węgla do 2023 r.

- Nie zabraknie zapewnie tematu przygotować do szczytu klimatycznego COP24 i żelaznych punktów dyskusji, czyli sprawy deputatów oraz kopalń Krupiński i Makoszowy, których obrońcy nie składają broni – wylicza Czerkawski.

Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników jest najstarszym zespołem, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Liczy formalnie 56 członków.

Strona rządowa reprezentowana jest przez przedstawicieli ministerstw: gospodarki, pracy i polityki społecznej, skarbu państwa, finansów, może również zapraszać do prac w zespole przedstawicieli organizacji społecznych i zawodowych oraz członków administracji rządowej i samorządowej.

Celem zespołu jest kontynuowanie dialogu dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa. Zadaniem zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056