Przedstawiciele spółek węglowych liczą, że rozpoczęcie wypłaty 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla będzie możliwe w przyszłym tygodniu, po przekazaniu dotacji budżetowej. Pieniądze będą wypłacane stopniowo - nie wszyscy uprawnieni otrzymają je w jednym czasie.

Jak podało w końcu ubiegłego tygodnia Ministerstwo Energii, trwają konieczne procedury zmierzające do przekazania środków budżetowych do przedsiębiorstw wypłacających, które rozpoczną wypłaty "niezwłocznie" po otrzymaniu pieniędzy na ten cel z budżetu państwa. Uprawnionych do rekompensat jest ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów.

W poniedziałek przedstawiciele spółek, które przyjęły najwięcej wniosków o rekompensaty, poinformowali PAP, że zarówno Spółka Restrukturyzacji Kopalń (wraz z Polską Grupą Górniczą przyjęła ponad 175 tys. wniosków), jak i Jastrzębska Spółka Węglowa (ponad 52 tys. wniosków) złożyły już odpowiednie dokumenty niezbędne do otrzymania dotacji. Wkrótce nastąpi podpisanie stosownych umów z ministerstwem, co umożliwi przekazanie środków do spółek.

- Wniosek o dotację został złożony w ubiegłym tygodniu. Po podpisaniu umowy środki zostaną przekazanie i niezwłocznie przystąpimy do ich wypłacania osobom uprawnionym - poinformował PAP rzecznik SRK Witold Jajszczok, wyrażając nadzieję, że pierwsze wypłaty będą możliwe na początku przyszłego tygodnia. Będą one realizowane sukcesywnie, nie wszystkie w tym samym czasie.

Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer poinformowała, że wniosek o budżetową dotację został przez spółkę złożony na początku grudnia, a jeszcze w poniedziałek spółka spodziewa się otrzymania umowy dotyczącej przekazania dotacji.

- Liczymy, że w ciągu kilku dni od podpisania umowy pieniądze zostaną przekazane i będziemy mogli rozpocząć wypłaty - zadeklarowała rzeczniczka JSW, za realne uznając rozpoczęcie wypłat w końcu obecnego tygodnia lub na początku następnego.

Osoby uprawnione otrzymają środki w wybranej przez siebie formie - przelewami na wskazany we wniosku rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na wskazany adres. Z informacji SRK wynika, że liczna jest grupa emerytów i rencistów korzystających z tej drugiej możliwości.

Spółki wypłacające zawarły w tej sprawie umowy z pocztą, negocjując wysokość opłat za przesłanie pieniędzy przekazem pocztowym. Spółki Tauron Wydobycie (przyjęła ok. 4,8 tys. wniosków) i Lubelski Węgiel Bogdanka (ok. 2,8 tys. wniosków) nie przekazały dotychczas PAP informacji dotyczących złożonych do resortu energii wniosków o dotację oraz możliwych terminów rozpoczęcia wypłaty środków.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie w październiku, a wnioski o 10-tysięczną rekompensatę były przyjmowane do 18 listopada. W końcu listopada nastąpiła nowelizacja budżetu państwa, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie ponad 2,3 mld zł dotacji na wypłatę rekompensat przez spółki.

Przedsiębiorstwami wypłacającymi świadczenie - zgodnie z ustawą - są: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056