Polska Grupa Górnicza stworzyła własną platformę e-learningową do przeprowadzania obowiązkowych szkoleń w dziedzinie BHP. Serwis jest bardzo przejrzysty i intuicyjny – zapewnia rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Dzięki platformie firma nie korzysta z firm zewnętrznych, co wpływa na ograniczenie kosztów.

- Szkolenia w dziedzinie BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników i odbywają się w zależności od stanowiska co kilka lat. Do tej pory PGG organizowała szkolenia stacjonarne lub korzystała z platform internetowych firm zewnętrznych. Spółka, szukając oszczędności oraz nowych innowacyjnych rozwiązań, postanowiła jednak to zmienić i stworzyła własną platformę e-learningową do przeprowadzenia szkoleń – wyjaśnia rzecznik.

System szkoleń BHP stworzony przez pracowników PGG jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Na wstępie umożliwia zapoznanie się z planem szkolenia i zasadami korzystania z aplikacji, zaś samo szkolenie składa się w zależności od programu z 5 - 7 bloków tematycznych kończących się testami sprawdzającymi przyswojoną wiedzę. Oprócz materiałów obowiązkowych na platformie dostępne są również dodatkowe materiały edukacyjne.

- Nie każdy może uczestniczyć danego dnia w stacjonarnym szkoleniu, jednak aby zrealizować szkolenie w wymaganym terminie, postanowiliśmy umożliwić pracownikom przeprowadzenie szkolenia internetowego. Jest to dodatkowa, alternatywna forma szkolenia BHP – mówi Anna Wiśniewska z biura BHP i Szkoleń Centrali PGG. Dodaje, że platforma internetowa powstała wspólnym wysiłkiem Biura BHP i Szkolenia Centrali PGG oraz Działu BHP i Szkolenia ZIiT.

- Platforma Moodle, bo tak nazywa się narzędzie za pomocą, którego można stworzyć własną bazę szkoleń czy kursów ma szereg zalet – przekonuje Głogowski. Jedną z nich jest fakt, że twórca ma wpływ na wszystkie treści zawarte w szkoleniu. W przypadku np. zmiany przepisów czy regulacji na bieżąco można uaktualniać wszystkie dane.

– Umożliwia to szybką reakcję, nie jesteśmy bowiem zależni od nikogo, sami generujemy treści zamieszczane na platformie e-learningowej. Możemy również dodawać linki przekierowujące do wewnętrznych portali spółki, które udostępniają np. statystyki, materiały filmowe, czy procedur systemowe. Możliwości jest wiele. Ciągle pracujemy nad doskonaleniem obecnych materiałów szkoleniowych jak również nad tworzeniem kolejnych kursów – dodaje Anna Wiśniewska.

Posiadanie własnego e-learningowego systemu szkoleń to również wymierne oszczędności dla firmy – PGG nie musi korzystać z usług firm zewnętrznych.

- Moodle jest świetnym narzędziem dla prowadzących kursy i szkolenia ze względu na rozbudowaną funkcjonalność w zakresie prezentacji materiałów dydaktycznych, zarządzania kursami i uprawnieniami użytkowników do kursów ale przede wszystkim ze względu bogatą ofertę narzędzi służących kontroli postępów w nauce. Wykorzystując funkcję śledzenia ukończenia poszczególnych zadań można budować scenariusz szkolenia, uwzględniający kolejność realizacji tematyki oraz minimalne wymagania niezbędne do ukończenia poszczególnych etapów szkolenia – mówi Sławomir Bogacki, kierownik działu BHP i Szkolenia ZIT.

źródło: nettg.pl, autor: BAR

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056