pod ziemiąMogłoby się wydawać, że w przypadku pracy pod ziemią niewielkie znaczenie na kondycję pracownika ma to, jaka pogoda panuje na powierzchni...

A jednak panujące upały mogą znacząco wpływać na samopoczucie pracownika, także w przypadku górników pracujących pod ziemią - zwróciła uwagę, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, dr Anna Marszałek z Pracowni Obciążeń Termicznych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

- Przebywanie w upałach, podwyższona temperatura na powierzchni i np. w domach powoduje pogorszenie kondycji człowieka, zarówno fizycznej jak i psychicznej - zauważa dr Marszałek.

Fakt ten może przekładać się na zwiększenie ryzyka wypadku. Jakie więc środki powinny zostać podjęte przez pracowników i pracodawców, aby to ryzyko niwelować?

- Pracownicy powinni przyjmować więcej płynów. Najlepiej kilka razy na godzinę. W przypadku prac na powierzchni powinno się zapewniać pracownikom dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Jak wiadomo, w górnictwie nie jest to możliwe. W tym wypadku powinno się stosować zmiany organizacyjne - zapewniać pracownikom częstszy odpoczynek lub np. kierować do prac więcej osób - zwraca uwagę dr Marszałek.

źródło: nettg.pl, autor: BAR, fot.: Krystian Krawczyk

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056