kopaczPolska nie potrzebuje rewolucji, ale potrzebne są zmiany - powiedziała Ewa Kopacz w swoim expose. Za priorytet swojego urzędowania uznała "szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin". Apelowała również o zakończenie polsko-polskiej wojny domowej.

Jednym z głównych problemów na jaki zwróciła uwagę nowa premier w swoim expose to kryzys zaufania do władzy.

- Nie możemy nie zauważyć, że bardzo wielu Polaków jest niezadowolonych z tego co się w Polsce dzieje. Chce dziś powiedzieć bardzo dobitnie - nie jesteśmy tu dla siebie, jesteśmy tu dla Polaków - mówiła nowa premier.

Apelowała o powrót do rzeczowej debaty, dodając, że na życiu politycznym Polski w ostatnich latach zaciążyła osobista niechęć miedzy Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem. Teraz, gdy Donald Tusk odchodzi do Brukseli, jest to dobra, jej zdaniem okazja, by wyciszyć ten konflikt. - Zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści - apelowała szefowa rządu, zwracając się do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zapewniła również, że rząd będzie zawsze gotowy do takiej debaty. - Nie pozwolę żadnemu z moich ministrów uciekać przed debatą i nie odpowiadać na krytykę - zapewniła.

Jej zdaniem to właśnie ten konflikt był powodem utraty zaufania przez rząd i parlament. Według premier Kopacz w Polsce zaczyna dominować przekonanie, że politycy wszystkich opcji odwrócili się do ludzi. - W Polsce ukształtowała się już większość, która ma dość oglądania debat i kłótni, które ich nie dotyczą. Będę premierem służącym tej milczącej większości - zadeklarowała premier

Ewa Kopacz zaczęła swoje wystąpienie od gratulacji dla poprzednika. Zazwyczaj zmiana rządy wynika z przegranych wyborów. Dziś tak nie jest - zmiana rządu wynika z wielkiego sukcesu. Jeszcze 25 lat temu marzyliśmy by Polska mogła znaleźć się w zjednoczonej Europie, a dziś Donald Tusk jest prezydentem Unii Europejskiej. To by nie było możliwe, gdyby nie siedem lat dobrych rządów - mówiła Ewa Kopacz. Zadeklarowała jednak niezależność od poprzednika. - Mam dziś dla ciebie Donaldzie i dla wszystkich wiadomość:, to ja stoję na czele nowego rządu i ja biorę za ten rząd odpowiedzialność - powiedziała.

Premier zapowiedziała również wzmocnienie potencjału obronnego, naprawę finansów publicznych. Mówiąc o wejścia do strefy euro stwierdziła, że najlepszym momentem będzie stabilna i silna Polska gospodarka - poprzez m.in.. spełnienie kryteriów z Maastricht, ale także ustabilizowana sytuacja w strefie euro.

Debata nad programem działania Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 14 i obejmie 15-minutowe wystąpienia w imieniu klubów poselskich. Wystąpienia mają zakończyć się o godz. 19; następnie do godz. 19.30 potrwają głosowania, w tym nad wnioskiem premier Ewy Kopacz o udzielenie wotum zaufania jej rządowi.

Wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment przyjęcia europejskiej waluty - mówiła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że zdrowe finanse publiczne to istotny element budowy bezpieczeństwa Polski.

Kopacz przypomniała w środę w swym expose, że strefa euro jeszcze niedawno "przechodziła największy kryzys w swej historii". "Chcemy, żeby wyszła z tego kryzysu wzmocniona" - powiedziała. Ale - zaznaczyła - "zarówno Polska, jak i kraje strefy euro mają w najbliższych latach do odrobienia swoją pracę domową. Musimy niezależnie od nowych intencji dotyczących przyjęcia wspólnej waluty, spełnić wszystkie kryteria, bo to z natury rzeczy jest dobre dla polskiej gospodarki, a strefa euro musi wdrożyć instrumenty, które zabezpieczą ją przed kolejnymi kryzysami" - mówiła premier.

Kopacz podkreśliła również, że "gospodarka i zdrowe finanse publiczne to istotny element budowania bezpieczeństwa Polski i Polaków". "Mój rząd konsekwentnie będzie dążył do dalszej stabilizacji finansów publicznych, starając się utrzymywać równowagę między zapewnieniem wzrostu gospodarczego a ograniczeniem wydatków" - zapowiedziała szefowa rządu.

Celem rządu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego kraju jest ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją, unowocześnienie i restrukturyzacja branży oraz niższe koszty energii - zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

"Jedną z pierwszych decyzji, którą podjęłam, jest przyspieszenie prac nad ustawami, które w mądry sposób połączą trzy zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Po drugie, nie ustanę w wysiłkach, by ta branża stała się wreszcie rentowna. Unowocześnienie i restrukturyzacja wiedzie do tego celu. Po trzecie, (...) polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty energii nie mogą rujnować budżetów domowych" - podkreśliła.

Zapowiedziała, że zmiany w Prawie zamówień publicznych będą preferować produkty pochodzenia wspólnotowego.

Dodała, że rząd będzie wspierał rozwój nowoczesnych technologii węglowych i obniżenie kosztów funkcjonowania kopalni, by polski węgiel mógł być konkurencyjny na rynku.

Minister finansów na początku 2015 r. przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej, a minister gospodarki założenia nowego prawa działalności gospodarczej - zapowiedziała w środę w Sejmie premier Ewa Kopacz.

"Zobowiązuję ministra finansów do przedstawienia na początku przyszłego roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, a ministra gospodarki do założeń nowego prawa działalności gospodarczej" - mówiła premier Ewa Kopacz.

"To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy" - podkreśliła w expose.

źródło: wnp.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056